Z perspektywy klubowicza – Strefa klienta

E-commerce w Polsce ma się coraz lepiej. Już ponad połowa polskich konsumentów robi zakupy w sieci. Najbardziej przekonują do tego wygoda, łatwość i szybkość transakcji. Jak możesz wykorzystać tę informację w działalności Twojego klubu fitness? Dowiedz się więcej o Strefie klienta!

Strefa klienta eFitness to wirtualna przestrzeń, w której klubowicz, jak przy tradycyjnej recepcji, może wykonywać wszystkie działania takie jak kupno lub odnawianie karnetu. Doświadczenia klubowicza związane z Twoim klubem (także te online) powinny być jak najlepsze!

Z artykułu „Z perspektywy klubowicza: Strefa klienta” przeczytasz, jak w realny sposób Strefa klienta może oddziaływać na sprzedaż karnetów w Twoim klubie fitness. Dowiesz się także o najważniejszych funkcjonalnościach Strefy takich jak: Członkostwo, Kalendarz zajęć, Moje treningi i więcej!

Strefa klienta eFitness to usługa dostępna z systemem i w pełni integralna z mobilną aplikacją. Nieograniczony dostęp, wygoda i bezpieczeństwo korzystania ze Strefy, to intuicyjne rozwiązania dla Twoich klubowiczów! Możesz wykorzystać narzędzie do działań marketingowych i tworzenia bezpłatnych komunikatów. To ułatwienie nie tylko dla klubowiczów, ale także usprawnienie pracy klubu.

Czytaj więcej na portalu Branża Fitness!

Kontakt


Masz pytania? Napisz do nas!

eFitness Sp. z o.o.
ul. Goździkowa 6
60-175 Poznań
info@efitness.com

Helpdesk: +48 61 666 12 88

Zobacz nas na facebooku